1

Temat: Uprawnienie PUBLIC

Witam,
Niedawno zacząłem zabawę z PostgreSQL 8.4. Wszystko (no prawie) działa bez zarzutu. Baza się zainstalowała. Skonfigurowałem phpPgAdmin więc jest ok. Problem mam tylko z uprawnieniami do baz. Założyłem użytkownikowi "testuser" oraz bazę "test". W phpPgAdmin zaznaczyłem "owned_only=true" żeby user widział tylko swoje bazy. Po zalogowaniu user widzi tylko swoje DB ale grupa PUBLIC może się do niej podłączyć. Poza tym user "testuser" może nadawać uprawnienia innym użytkownikom. Wiem że on jest owner'em ale czy można mu te uprawnienia odebrać.

Reasumując:
- chciałbym odebrać globalnie "connect" grupie PUBLIC. Ale nie każdej nowej bazie z osobna tylko tak żeby przy zakładaniu nowej bazy od razu uprawnienia public miały odebrane "connect"
- czy można odebrać owner'owi bazy nadawanie uprawnień innym użytkownikom. Tak żeby "testuser" był owner'em bazy "test" ale nie mógł dodać uprawnień innym userom ?

Ewentualnie jak innym sposobem osiągnąć zamierzony cel.

2

Odp: Uprawnienie PUBLIC

ad 1) tu chyba bez skryptu (dodającego bazę  zabierającego prawa) się nie obejdzie.
ad 2)to po co robić kogoś takiego ownerem, w tym przypadku taki ktoś jest chyba zwykłym użytkownikiem z odpowiednimi prawami.

3

Odp: Uprawnienie PUBLIC