1

Temat: Jakie wymagania sprzętowe PostrgreSQL?

Witam

   Na wstępie chciałem napisać, że szukałem już trochę na ten temat i odpowiedzi jakie znajdywałem były mało zadowalające lub też mało rzetelne, więc pomyślałem że to jest najlepsze miejsce w którym mogę o to zapytać. Otóż czy wiadomo komuś jakie wymagania sprzętowe ma PostgreSQL, a dokładniej czy jest jakieś przedstawienie danych o tym ile może być połączeń z bazą PostgreSQL w stosunku do sprzętu na jakim zainstalowany jest serwer PosgreSQL.
   Jednymi słowy chciałbym wiedzieć np. jaka konfiguracja sprzętowa my być dla serwera PostgreSQL jeśli łączy się z nim w tym samym czasie np 20, 50, 100, 150 użytkowników którzy zadają po kilkadziesiąt zapytań SQL w ciągu minuty.
   Aby to zobrazować, załóżmy, że mam sklepik internetowy z którego w tym samym czasie korzysta 50-100 użytkowników, wiadomo, że przeglądają oni produkty i zamawiają je więc dziesiątki zapytań kierowane są do bazy, a mi jako administratorowi zależy, żeby owi użytkownicy nie odczuwali żadnych opóźnień związanych z pracą serwera. Jaki w takiej sytuacji powinienem zastosować sprzęt?

Pozdrawiam

2

Odp: Jakie wymagania sprzętowe PostrgreSQL?

Nie wiem czy ktokolwiek udzieli Ci odpowiedzi na tak postawione pytanie i to nie tylko odnośnie postgresa ale każdego innego serwera (orcale, mssql, itp) bo nie wszystko zalezy od maszyny ale tez: od systemu który na niej jest zainstalowany, od  innych usług ktore będą na maszynie zainstalowane (i swoją drogą też będą ją obciążać) od tego jak bardzo administrator zna sie na optymalizacji bazy danych zarówno softwarowej jak i sprzetowej i od wielu innych rzeczy.
Swoją drogą 100-500 uzytkowników generujących dziesiątki zapytań na minutę to nie jest dużo, więc 'normalna' (cokolwiek by to znaczylo smile) maszyna serwerowa spokojnie powinna to uciągnąć.
Swoją drogą jak przestanie sobie radzic to wtedy bedziesz optymalizowal i wdrazał jakies rozwiązania w stylu HP klaster, load balancer itp.
Wiem ze nie takiej odpowiedzi sie spodziewales ale nie moglem sie powstrzymac smile.

3

Odp: Jakie wymagania sprzętowe PostrgreSQL?

4

Odp: Jakie wymagania sprzętowe PostrgreSQL?

Wydaje mi sie ze jak na twoje potrzeby (sugerujac sie tym co podales) to powinno byc ok. W firmie mamy slabsze kompy i chodza na nich oracle co prawda uzytkownikow jest mniej niz 100 ale oracle na wejscu wciaga ok 1G ramu wiec sam rozumiesz ze ciezko to porownywac z postgresem.
Wydaje mi sie ze nie ma co na razie inwestowac w kilka maszyn. Ale moze jeszcze na forum wypowie sie ktos kto ma wieksze doswiadczenie we wdrazanu postgresa.

5

Odp: Jakie wymagania sprzętowe PostrgreSQL?

Dzięki za odpowiedź smile.
Poczekam jeszcze bo może ktoś jeszcze chciałby coś dodać.

6

Odp: Jakie wymagania sprzętowe PostrgreSQL?

7

Odp: Jakie wymagania sprzętowe PostrgreSQL?

Nie wiem czy ktokolwiek udzieli Ci odpowiedzi na tak postawione pytanie i to nie tylko odnośnie postgresa ale każdego innego serwera (orcale, mssql, itp) bo nie wszystko zalezy od maszyny ale tez: od systemu który na niej jest zainstalowany, od  innych usług ktore będą na maszynie zainstalowane (i swoją drogą też będą ją obciążać) od tego jak bardzo administrator zna sie na optymalizacji bazy danych zarówno softwarowej jak i sprzetowej i od wielu innych rzeczy.
Swoją drogą 100-500 uzytkowników generujących dziesiątki zapytań na minutę to nie jest dużo, więc 'normalna' (cokolwiek by to znaczylo smile) maszyna serwerowa spokojnie powinna to uciągnąć.

GuL