1

Temat: Odinstalowanie i zainstalowanie Postresa na Win 7

witam,
do niedawna pracowałam na Postgresie 8.4 na Win 7 i byłam bardzo z niego zadowolona. Niestety z różnych powodów muszę przejść na wersję 9.1. Dlatego postanowiłam odinstalować starą wersję ( i to był błąd) programem odinstalowującym. Po zakończeniu pokazał mi się komunikat, że folder data i konto użytkownika postgres nie zostało usunięte. Jakoś nie przywiązałam wtedy do tego wagi (kolejny mój błąd). Ale żaden folder nie został na kompie. Chciałam zainstalować nowa wersję jednak w trakcie instalacji domagał się hasła do starego konta, którego nie pamiętałam. Po wielu poszukiwaniach w internecie co i jak uruchomiła konsolę w Win jako admin i użyłam komendy net user postgres /delete i zrestartowałam kompa. Dalej instalacja przebiegła bez problemów aż do końca, gdy wyskoczył mi komunikat:

Problem running post-install step. Installation may not complete correctly. Error reading file C:/postgres/data/postgresql.conf

Niby się zainstalował ale bez katalogu data, więc nie mogę uruchomić serwera na localhost, nie mogę doinstalować PostGISa. De facto Postgres nie działa poprawnie.

Próbowałam juz wielu rzeczy np.czyszczenie rejestru i nie wiem jak z tego wybrnąć by mieć jakąkolwiek poprawnie działającą wersję Postgresa.

2

Odp: Odinstalowanie i zainstalowanie Postresa na Win 7

1. Odinstaluj postgresa.
2. Skasuj wszystkie katalogi, które pozostały po instalacji. Jeśli w ogóle jakieś zostały.
3. Prawy przycisk myszy  na ikonę 'Mój komputer' -> Zarządzaj . Z drzewka po lewej wybierasz: Narzędzia systemowe -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy -> Usuwasz użytkownika postgres (zakładam, że takiego domyślnie używałaś dla usługi postgresa)
4. Restart komputera (na wszelki wypadek)

Po restarcie instalujesz na nowo i powinno wszystko przebiegać bez problemu. Zakładam, że masz uprawnienia administratora na tym komputerze.

somewhere around nothing

3

Odp: Odinstalowanie i zainstalowanie Postresa na Win 7

4

Odp: Odinstalowanie i zainstalowanie Postresa na Win 7

Ostatnio edytowany przez AsYlum (2012-03-06 01:07:50)

somewhere around nothing

5

Odp: Odinstalowanie i zainstalowanie Postresa na Win 7

6

Odp: Odinstalowanie i zainstalowanie Postresa na Win 7

Można też zrobić to samo z poziomu konsoli (trzeba wybrać PPM cmd.exe uruchom jako Administrator), polecenie NET USER zwraca listę istniejących użytkowników w systemie. a NET USER postgres /DEL kasuje użytkownika postgres (oczywiście o ile ten istnieje). Tak jak napisał AsYlum najlepiej skasować cały katalog Postgres'a w Program Files.

7

Odp: Odinstalowanie i zainstalowanie Postresa na Win 7

Problem w tym, że już to robiłam zanim napisałam na forum.

net user zwraca mi tylko użytkownika z którego korzystam korzystając z komputera. A wszystkie katalogi zostały skasowane, nawet przeszukałam komputer proramem everything, by się upewnić.

W tym cały problem, że użytkownik jest skasowany i wszystkie foldery też, a mimo to przy instalacji dostaje komunikat:
Problem running post-install step. Installation may not complete correctly. Error reading file C:/postgres/data/postgresql.conf

ten katalog postgres tworzony jest przy mojej próbie instalacji - wcześniej go nie ma.