1

Temat: Start servera przy boot up 'ie systemu (Ubuntu)

Witam

Mam problem z "namówieniem" serwera do automatycznego startu przy bootowaniu systemu.
odpowiednie wpisy do katalogów z nadanymi uprawnieniami do wykonywania skryptów istnieją mianowicie:
(/etc/init.d oraz poszczególne poziomy uruchamiania) - odpowiednie wpisy dodane automatycznie podczas instalacji poprzez menedżera pakietów.

Serwer startuje baz zarzutu "z palca"  z poziomu root'a (sudo  /etc/init.d/postgresql start). Zależy mi jednak na tym, żeby "wstawał" automatycznie przy starcie systemu i nie koniecznie z root'a a w kontekście użytkownika postgres.

Od czego powinienem zacząć?

Z góry dzięki za pomoc

Postgresql ver 8.4
Linux Mint ver 10

Piotr K.

2

Odp: Start servera przy boot up 'ie systemu (Ubuntu)

Sprawdź, czy ten skrypt jest ustawiony na odpowiednich poziomach, w razie czego możesz je ustawić np. przez update-rc.d. Np. tak to wygląda u mnie dla Debiana (na którym koniec końców bazuje Mint) i Postgres 8.3:

update-rc.d postgresql-8.3 start 19 2 3 4 5 . stop 21 0 1 6 .
 Adding system startup for /etc/init.d/postgresql-8.3 ...
   /etc/rc0.d/K21postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc1.d/K21postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc6.d/K21postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc2.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc3.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc4.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc5.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3

Ostatnio edytowany przez gszpetkowski (2011-10-17 23:30:51)

3

Odp: Start servera przy boot up 'ie systemu (Ubuntu)

update-rc.d postgresql-8.3 start 19 2 3 4 5 . stop 21 0 1 6 .
 Adding system startup for /etc/init.d/postgresql-8.3 ...
   /etc/rc0.d/K21postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc1.d/K21postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc6.d/K21postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc2.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc3.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc4.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3
   /etc/rc5.d/S19postgresql-8.3 -> ../init.d/postgresql-8.3

4

Odp: Start servera przy boot up 'ie systemu (Ubuntu)

Może potrzebujesz wcześniej wykonać update-rc.d -f postgresql remove (możesz dodatkowo użyć opcji -n, które powoduje, że zmiana jest pokazana, ale nie zostanie wykonana, vide man), nota bene wyświetli Ci wtedy poziomy S i K, powinny się one zgadzać z tymi, które podałem. Zakładając jednak, że są dobrze ustawione (skoro było ustawione defaultowo z paczki)  niezrozumiałe jest dla mnie, że skrypt /etc/init.d/postgresql w ogóle się nie uruchamia przy starcie. Propowałbym jakieś forum Debianowe, tam na pewno będą wiedzieli jak to wyśledzić. Co do kontekstu, to wydaje mi się, że skrypty init.d są odpalane z roota i dopiero wewnątrz można zrobić przełączenie via su na innego użytkownika np. su -c "do something" postgres.

Ostatnio edytowany przez gszpetkowski (2011-10-18 23:00:17)

5

Odp: Start servera przy boot up 'ie systemu (Ubuntu)

Chyba wiem gdzie leży mój problem tylko nie wiem jak mu zaradzić. Otóż próba uruchomienia skryptu bezpośrednio z /etc/init.d w postaci: sh postgresql start

daje taki oto komunikat:

chmod: nie można zmienić uprawnień do `/var/run/postgresql': Operacja niedozwolona

Cosik można z tym zrobić?