1

Temat: relecje a sql

Pytanko: mam tabele

CREATE TABLE pracownicy(
IDP int PRIMARY KEY ,
Nazwisko_i_imię varchar( 50 ) ,
Adres varchar( 50 )
);
create table wydział(
IDWydzialu char(10) primary key,
Nazwa char(50)
);

jak w sql zaimplementowac relacje "jest szefem" w której (pracownicy 1 do (opcjonalnie)wielu)
i drugą "pracuje" w krórej(pracownicy 1 lub wielu do opcjonalnie)

Chodzi mi o to że mam te kreseczki, kuleczka, rozgałęzienia i nie wiem jak to przenieść do sqla żeby odpowiadało diagramowi związków encji

2

Odp: relecje a sql

3

Odp: relecje a sql

chodzi o to że jak mam relacje wiele do wiele to już wiem jak zrobić (zresztą od ciebie) czyli tworze dodatkową tabele z kluczami glównymi z obu łączonych baz. Co jednak gdy jedna tabela nie może mieć opcji wiele jeśli wstawię tam klucz z tej tabeli to będzie ją miała. Druga sprawa to czy da się taką relację 1 do wiele stworzyć bez dodatkowej tabeli.

Moje pytania biorą sie stad ze w piątek mam egzamin z baz a pytania przykladowe nie sa jednoznaczne wiec chcialbym wiedzieć jakie sa możliwości przy tworzeniu relacji.

Mamy na przyklad takie zadanie żeby napisać kod w sqlu dla DZE i tu rysunek z kreseczkami kułeczkami (na liniach łączących tabele)itp. Tabele potrafie stworzyc ale nie wiem jak te kuleczka czy kreseczki na liniach wiążących tabele ze sobą przekładają się na kod i czy jak sobie na takiej lini wstawie dodatkową tabelę której na rysunku nie ma to czy to nie bedzie blędem.

4

Odp: relecje a sql

Kreseczkę smile na diagramie encji (ERD Chena, Oracle'a czy jakikolwiek) zazwyczaj zapisuej się w bazie poprzez NOT NULL przy kolumnie-kluczu obcym. Kropeczka nie ma żadnych 'modyfikatorów'.

Do relacji jeden-wiele nie jest potrzebna dodatkowa tabela - wystarczy w tabeli po stronie 'wiele' umieścić dodatkową kolumnę-'klucz obcy' powiązaną z kluczem głównym tabeli umieszczonej w powiązaniu po stronie 'jeden'. Ale zakręcone zdanie wyszło smile.

Może podaj jakiś konkretny przykład diagramu encji, będzie prościej.

5

Odp: relecje a sql

mam to na jpg ale nie wiem jak to wrzucić tu na forum można tu między sobą pliki przesyłać?

6

Odp: relecje a sql

Nie wiem czy można. Wrzuć to na jakiś ogólnodostępny serwis do plików.

7

Odp: relecje a sql

8

Odp: relecje a sql

Cholera duzo tu tych egzaminów smile. Mówisz o pliku egzam.rar czy "Egzamin z 2004.jpg"? Jak sie nazywają relacje w tym zadaniu? smile

Ostatnio edytowany przez rski (2009-06-17 18:58:19)

9

Odp: relecje a sql

narazie wziąłem się za egzam.rar/egzam/bazy.jpg zad 1

10

Odp: relecje a sql

A ten diagram to jakiś trochę skopany jest chyba co?
Bo jak rozumieć następujace powiązania pomiędzy PRACOWNK a WYDZIAL

1) PRACOWNIK pracuje na żadnym lub jednym WYDZIALE
2) PRACOWNIK jest szefem żadnego lub wielu wydziałów

Czy ja dobrze rozumiem to co wykładowca przekazał w tym diagramie? smile
Czy to się jakoś nie kłóci. Pracować może maksymalnie na jednym ale szefować może wielu wydziałom? Tak tłumaczyliście sobie podobne diagramy. Czy ja już zapomniałem jak to było