1

Temat: Obecnosc Polakow w pracach nad Postgresql

Jako swiezy czlonek, czesc z Was uzna ze nie powinienem podnosic takiego tematu.. Nie mniej postanowilem to zrobic i zapytac jak wyglada udzial Polakow w tworzeniu Postgresql? Bo z tego co tu widze to bardzo marnie.. Ostatni news na stronie ma 4,5roku, sonda na głownej oferuje wybor max postgresql 8.1 (nawet juz nie wspieranego od dluzszego czasu)..
Do tego dochodzi sam PgConf Europe, ktory odbywa sie wlasnie w Pradze (od dzis rana do piatku wieczor), a "naszych" tutaj nie ma.. Troche wstyd patrzec na mape uczestnikow, gdzie Polska obok Rumuni i Wegier jest biala plama w Europie (jako ze firma mnie rejestrowala podala kraj w ktorym sie znajduje, czyli naszych zachodnich sasiadow - niestety).. Szkoda, bo mamy potencjal i bysmy mogli duzo zdzialac, ale do tego potrzeba spolecznosci.. A z tego co widze po tej stronie to z tym bardzo ciezko u nas..

Mam nadzieje ze temat poruszy do dyskusji stalych bywalcow i skloni do refleksji by ruszyc tu co nieco - jezeli beda chetni chetnie zajme sie pomoca i rozwojem polskiej spolecznosci, bo uwazam ze warto.

2

Odp: Obecnosc Polakow w pracach nad Postgresql

Faktycznie POLSKA strona PostgreSql to porażka, a szkoda ale sądząc po ilości użytkowników tego forum (721 na dzień dzisiejszy) to chyba nie ma większego zainteresowania)

Trochę szkoda, bo PostgreSql to bardzo dobry produkt myślę, że przewyższa już MySQL-a na pewno pod względem spójności języka SQL, a wydajnościowo dorównuje mu na pewno.

Ostatnio edytowany przez c_michal (2012-10-24 19:12:11)

3

Odp: Obecnosc Polakow w pracach nad Postgresql

Patrzac na to gdzie oferuja postgresql w hostingach to faktycznie nie ma parcia na niego, jak juz to ludzie wola Oracle za grube pieniadze albo darmowe MySQL (choc tu z licencjami moze byc roznie od kiedy SUN przejal calosc)...
Sadze ze wiekszosc bazuje na anglojezycznych materialach, uzywa ile potrzebuje i koniec, a warto bylo by spolecznosc u Nas rozwijac - nie koniecznie od razu tlumaczac cala dokumentacje, ale dobrze by bylo zaczac od czegos wink

Co do wydajnosci to faktycznie jest w stanie konkurowac z MySQL spokojnie. Do tego doskonale wspiera standardy i ma naprawde silnych glownych tworcow (np. Joe Celko - swietne otwarcie konferencji dzis rano, widac ze sie zna na tym co robi od lat). Oprocz tego masa dodatkowych rozszerzen ktore daja spora funkcjonalnosc..

Nie mniej brakuje nam ludzi, padly tez do mnie pytania czy mamy spolecznosc w PL, ale to co tu jest ciezko nazwac spolecznoscia.. Moze uda sie to jakos rozruszac i rozreklamowac?

4

Odp: Obecnosc Polakow w pracach nad Postgresql

Próbuj może się uda.

Swego czasu próbowałem się podpiąć pod jako wolontariusz jeden z międzynarodowych projektów rozwijających postgresa niestety bez większego odzewu.

5

Odp: Obecnosc Polakow w pracach nad Postgresql

Wprawdzie od jakiegoś czasu nie udzielam się na tym forum (miło widzieć, że dalej funkcjonuje), ale uważam, że pomysł zorganizowania/rozruszania jakiejś społeczności zorientowanej na PostgreSQL jest jak najbardziej warty aprobaty.

6

Odp: Obecnosc Polakow w pracach nad Postgresql

Administruję stroną postgresql.org.pl i jestem otwarty na wszelkie propozycje.